-6 C
Brno
Úterý, 7 února, 2023

Dítě na vysoké? Kolik vás to bude stát ročně?

Mnozí vysokoškoláci přišli během pandemie o brigády, které jim pomáhaly spolufinancovat náklady na školu a vzdělávání.

Pravda 21.09.2020 15:00 student, létající peníze, bankovky, bohatství Foto: Shutterstock
Mít doma studenta je finančně náročné, třeba se na to připravovat předem.
Problémy s financováním studia aktuálně hlásí podle průzkumu Školské rady vysokých škol na Slovensku téměř čtvrtina studentů. Větší nápor na domácí rozpočet tak mohou pocítit rodiče vysokoškoláka. Kolik dnes stojí vysokoškolské studium a jaké jsou možnosti financování?

Vystudovat vysokou dnes cosi stojí a náklady studentů často výrazně otřesou rodinným rozpočtem. „Výdaje spojené se studiem na státní vysoké škole se u nás pohybují v rozmezí 200 až 700 eur měsíčně na jedno dítě. Závisí to nejen na konkrétní vysoké školy, města, ve kterém se student rozhodne studovat, ale také na způsobu ubytování, zda bývá student doma, na koleji nebo na privátu, od dojíždění do školy, stravování, osobních výdajů, společenského života, mimoškolních aktivit či částky životního standardu studenta, „popisuje Lenka Šalingová, odbornice na osobní finance z PARTNERS GROUP SK.

MĚSÍČNÍ VÝDAJE vysokoškoláků (údaje jsou orientační v závislosti od města studia)
Internát státní 50 – 150 eur
Internát soukromý 150 – 350 eur
Privát – pokoj 150 – 300 eur
Pronájem bytu 300 – 550 eur
Strava 70 – 200 eur
Ostatní výdaje 60 – 500 eur (Cestovní, učebnice, kopírování materiálů, členské v knihovnách, technologické vybavení – notebook, případně tablet, účty za mobil, mobilní data, volnočasové aktivity …)
Podle uvedených výpočtů pětileté studium denního studia na slovenské vysoké škole vyjde v průměru na 8 500 až 30 000 eur a více. „Při průměrné hrubé měsíční mzdě na Slovensku, která je necelých 1 200 eur, je studium pro rodinu studenta docela nákladná záležitost,“ vysvětluje Lenka Šalingová a dodává: „Pokud se rodiče začnou připravovat na toto období již při narození dětí, stačí, aby investovaly například pouze 30 eur měsíčně. Při optimálním zhodnocení po 20 letech taková investice přinese právě očekávanou částku, se kterou budou rodiče moci zajistit pokud ne všechny, tak značnou část výdajů na vysokoškolské studium, „doporučuje Lenka Šalingová.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality